1. leht 1-st

vesijahutus...

PostitusPostitatud: Esmaspäev 13 Juul 2009, 21:39
Postitas vootele
Paar päeva tagasi polnud maal vihma tõttu muud teha kui lakke vaadata ja mõelda. Ja mõtlesin omaarust geniaalse idee välja: kuidas teostada elektrimootori eksperimentaalne jahutus. Nimelt tuleks mähis kerida peenest vasktorust ning siis sellest vedelik läbi uhada! Konkreetselt siis 3-faasiline vahelduvvoolumootor, millel mähis oleks paigal ja magnetid koos välise kestaga pöörleksid. Mähise ühed otsad saaks ühendada jämedamast torust "rõngasse" ning teised otsad teise rõngas-magistraali kuid läbi silikoonvoolikute.

Re: vesijahutus...

PostitusPostitatud: Neljapäev 16 Juul 2009, 00:02
Postitas Meelis
vootele kirjutas:Paar päeva tagasi polnud maal vihma tõttu muud teha kui lakke vaadata ja mõelda. Ja mõtlesin omaarust geniaalse idee välja: kuidas teostada elektrimootori eksperimentaalne jahutus. Nimelt tuleks mähis kerida peenest vasktorust ning siis sellest vedelik läbi uhada! Konkreetselt siis 3-faasiline vahelduvvoolumootor, millel mähis oleks paigal ja magnetid koos välise kestaga pöörleksid. Mähise ühed otsad saaks ühendada jämedamast torust "rõngasse" ning teised otsad teise rõngas-magistraali kuid läbi silikoonvoolikute.


Sellega on vist see jama, et mähise traat on tavaliselt pikk ja peenike, kui see torust teha, siis ei mahu sealt suurt midagi läbi ja see mis mahub läheb kohe alguses soojaks ja ei jahuta midagi. Lihtsam oleks jahutada seda, mille peale mähise traat on keritud või siis lihtsalt korpust. Pobedal oleval Siemensi vahelduvvoolu püsimagnet sünkroonmootoril jahutataksegi korpust, milles mähised asuvad.
Mähisetraati (toru) saaks vist jahutada madalapingelistel ja suure vooluga vootoritel, neil on lühike ja jäme mähisetraat. Selliseid olen näinud mingi reaktiivlennuki generaatoris, elektrisõidukil need vaevalt kasutada oleks mõtet.
Lotust ehitades olen mõelnud mootori lühiajalise jahutamise peale süsihappegaasi või vedela lämmastikuga, Lotusel on kasutusel õhkjahutusega mootor, kus õhk juhitakse mähiste vahelt läbi.