Otsin akusid

Re: Otsin akusid

PostitusPostitas Tagaveoline » Pühapäev 16 Mai 2010, 10:17

Seal viimasel xmasta postituses akust tehtud pildi peal on ju näha ,et talle on peale kirjutatud laadimise kohta: standby use (upsi kasutus) ja Cyclic use (elektrisõidukis) ju ta siis ikka sobib mõlemasse režiimi. Lihtsalt ta ei ole ehitatud ega optimeeritud veoakuks. Näiteks pole ju upsi akul oluline tema kaal. Aga hind on tõesti ülisoodne mõnest teisest poest ei saa selle raha eest 7Ah akutki.
Aga paistab ,et selle hinnaga akud said otsa ka päris ruttu.

veloElektrik'ule
Kui vaadata aku andmelehte siis seal on laadimis- ja tühjenemisgraafikud ning tsüklite arv. Kui need elektrilised parameetrid sobivad siis miks ta ei peaks töötama ka mujal kui upsis ? Upsis on standby režiim ja nii kestab see aku seal aastaid kuna tühjenemis/laadimis tsükleid ei tule eriti palju ja akut hoitakse täislaetuna.

xmasta'le
Kas sa ei karda ,et kui sa vahetad akupakist ühe aku ära siis tekivad igasugused jamad sellest. Akutootjad ei soovita sellist asja. Uue aku sisetakistus on kindlasti teine kui vanadel akudel. Seal hakkavad pinged ja voolud kõvasti mängima eri akude vahel kui koormus on järel võib hakata uus aku vanu akusi laadima kuna temal võibolla pinge ei lange niipalju kui vanadel akudel mistõttu võidakse mingit akut liialt üle laadida. Kui saad selle akumonitori siis kindlasti kirjuta meile ka mis ta näitab !
Tagaveoline

PostitusPostitas xmasta » Pühapäev 16 Mai 2010, 10:39

Tagaveoline kirjutas:Kas sa ei karda ,et kui sa vahetad akupakist ühe aku ära siis tekivad igasugused jamad sellest. Akutootjad ei soovita sellist asja. Uue aku sisetakistus on kindlasti teine kui vanadel akudel. Seal hakkavad pinged ja voolud kõvasti mängima eri akude vahel kui koormus on järel võib hakata uus aku vanu akusi laadima kuna temal võibolla pinge ei lange niipalju kui vanadel akudel mistõttu võidakse mingit akut liialt üle laadida. Kui saad selle akumonitori siis kindlasti kirjuta meile ka mis ta näitab !

Ma olen täiesti kindel ja teadlik et seal toimub üks suur kamarajura, aga mu akupakk on see mis ma asja ostes kaasa sain ehk üsna kärvanud nagunii, hetkeolukorras oli mul vaja taastada odavalt selle enamvähem töövõime oma väikeste otste jaoks seega ma viskasin päris peldikusse kukkunud aku ära ja venitan tolle odava lisaga suve läbi vms.
Järgmiseks ostabki lihtsalt samasugused korda viis ja saab viisaka ühtlase packi, monitor on ka plaanis pigem uue packi ajaks valmis vaadata.

edit, lähen piilun hoopis 20-30Ah lifepo4 pakki.. need on ikkagi c1 dischargega REAL 20-30Ah use.
xmasta

PostitusPostitas maits » Laupäev 18 Sept 2010, 10:37

elfa elektroonika pakub ultracell UL tüüpi akusi.mis mõeldud just elektrisõidukitele.Hinnad vägagi soodsad,kuid kvalikteeti ma neil ei tea.Tegin hinnapäringu ja näiteks 12v 17Ah maksab 365+km, 26Ah 565+km,45Ah 985+km. Mõõtudelt on ka päris väikesed ja suht kerged.
maits

PostitusPostitas Tagaveoline » Laupäev 18 Sept 2010, 11:21

Miks sa arvad ,et UL seeria elektrisõidukitele sobib ? Ultracelli kodukas näitab ,et see on (stand by) seeria. Hoopis UC seeria on sügavtühjendus aku (deep cycle) küllap on neil ka hind teine.
Tagaveoline

PostitusPostitas maits » Laupäev 18 Sept 2010, 11:53

Tagaveoline kirjutas:Miks sa arvad ,et UL seeria elektrisõidukitele sobib ? Ultracelli kodukas näitab ,et see on (stand by) seeria. Hoopis UC seeria on sügavtühjendus aku (deep cycle) küllap on neil ka hind teine.

Tänan märkuse eest ja nii ongi. Saatsin neile uue hinnapäringu.
maits

PostitusPostitas veloElektrik » Pühapäev 19 Sept 2010, 00:52

Ise pidin oma kolmerattalise jaoks kätte saama neli UCG-75 akut, aga kahjuks pole veel saabunud. UCG (ultracell gel cyclic) on muidu identne aku, aga elektrolüüdiks pole vedel hape, vaid želee. Öeldakse, et töötavad ka imelikes asendites ja purunedes ei leki kohe räigelt sööbivat kraami. Üle laadimisel ei tohiks vesinik nii hästi välja saada, tagasi absorbeerumise tase peaks olema kõrgem.

- kaalub sama palju kui UC (mõlemad kaaluvad veidi vähem kui UL, 23 kg versus 26 kg)
- on vist natuke kallim kui UC
- sisetakistus on infolehe järgi võrdne, aga tegelikult vist veidi suurem
- voolu annab vähem (UC seerial tehakse mõõtmised ka 3C ja 2C vooludega, UCG seerial infolehe andmed lõpevad 1C vooluga), nominaalselt 12V 75Ah paki 30 minutiga 1.6 voldini elemendi kohta (9.6 voldini paki kohta) tühjendamiseks tuleb UC-d koormata 91 ampriga, kui UCG puhul piisab 78 amprist (UL puhul aga 83 amprist), tunniga samasse punkti jõudmiseks vajab UC 54 amprit koormust, UCG aga 49.5 amprit ning UL 45 amprit
- lubatud laadimisvool on UC-l ja UCG-l võrdne, UL-il suurem
- süvatühjenduse taluvus on parem: kui UC talub 100% tühjendusi 300 tsüklit, siis UCG talub 350 tsüklit, UL puhul eluea numbreid ei tooda (ehk siis: süvatühjendused pole tema jaoks)
- elueaks ilma tsükleid tegemata pakutakse UCG puhul 10 aastat, UL puhul 8 aastat,
UC puhul aga öeldakse lihtsalt "aastad" ilma numbrita, mis on ilmselt naljakas trükiviga

Olen päikeseenergia süsteemides mitu aastat edukalt pruukinud, sealhulgas ühes süsteemis, kus akusid hävitati (regulaarne süvatühjendus talvel, elektrikeevitus väikese akupanga pealt). Kõrval muud akud hukkusid (MK želeeakud Renovaarist ja Exide'i AGM akud Akukeskusest andsid otsa), aga UCG-d, mis seda talve nägid, omavad praeguseni mõningas töövõimet.

Kui mina juunis (ikka ELFA-st ehk Tevalost siis) hindu küsisin (NB! UCG seeria tarneajad on väga pikad, ja ühekaupa pole mõtet tahtma minna, mina ostan minimaalselt 4 tk korraga) olid need umbkaudu sellised:

UCG100-2 (lahtine 100 Ah 2V element - hea siis kui soovid aku viimse kui purgini tasakaalus hoida)
~506 kr (~30.384 kr/Wh)

UCG60-12 (optimaalne hinna ja mahutavuse suhe UCG seerias?)
~1398 kr (~23.3 kr/Wh)

UCG75-12
~1773 kr (~23.64 kr/Wh)

Hinnad on arvutatud kiirelt ja räpaselt sisaldama 20% käibekat, loodan et viga ei teinud.

Võimalik, et mul oleks targem samuti tulevikus UC poole vaadata. Tegelikult aga unistan ikkagi LiFePO4 akudest, aga rahaliselt on hetkel ülejõukäivad.
veloElektrik

PostitusPostitas Meelis » Esmaspäev 20 Sept 2010, 18:54

xmasta kirjutas:Minu arusaamine oli, et ups'i akude puhul ei ole mite see 99,5% ajast täishoidmine poindiks, vaid see et neil on koguaeg läbivool käimas, mis on ka olukorraks elektrisõidukil, pigem surevat nad ära kui ei saa pidevat tööd, upsid ei ole ainult paraleelsed, on ka aktiivsed ja neil on pidevalt töös akud.
Olen päris kindel, et selle hinna eest mis neid saab tasuvad need end ära küll

UPS-i akud eriti hästi elektrisõidukitele ei sobi, nad kannatavad küll suhteliselt suurt voolu, aga mitte eriti palju süvatsükleid. Starteraku kannatab veelgi suuremat voolu, ning süvatsükleid ka mitte eriti. Akutootjatel on tavaliselt elektrisõidukitele ja muudele süvatsükli lahendustele täiesti eraldi seeriad, millel on siis teistsugune plaatide ehitus, vist ka jämedamad plaadid. Igatahes tüüpiliselt on süvatsükli aku tavalisest sama mahutavusega akust raskem. Väikesel sõidukil muidugi pole erilist vahet, proovimiseks kõlbab suvaline aku, suurematele sõidukitele tavalist akut eriti ei soovitaks.
Meelis

PostitusPostitas maits » Neljapäev 23 Sept 2010, 18:03

Elfa elektroonika UC (deep cycle) hinnad. Kuna Tallinnas laos ei hoia, siis tarneaeg ca 3-6nädalat.

Deep Cycle:
12V18 378+km
12V20 395+km
12V26 622+km
12V35 837+km
12V40 950+km
12V45 1068+km
12V55 1174+km
maits

PostitusPostitas xmasta » Neljapäev 23 Sept 2010, 18:35

ugh, kas siis need dataprojekti omad mis upsile on mõeldud, ei ole deep cycle?
http://img442.imageshack.us/img442/1868/img4549z.jpg < ja mis numbritest seda sealt pealt välja lugeda, et ta ei ole deep cycle, et teaks teinekord, ehk ka links deepcycle aku näitajad?
xmasta

PostitusPostitas Meelis » Neljapäev 23 Sept 2010, 21:28

xmasta kirjutas:ugh, kas siis need dataprojekti omad mis upsile on mõeldud, ei ole deep cycle?
http://img442.imageshack.us/img442/1868/img4549z.jpg < ja mis numbritest seda sealt pealt välja lugeda, et ta ei ole deep cycle, et teaks teinekord, ehk ka links deepcycle aku näitajad?

Akutootjatel on tavaliselt eriseeriad "päris" deep-cycle akudele ja seal kirjeldatakse mitu tsüklit 80% tühjenemisulatusega C20 või C5 režiimis aku vastu peab. Normaalne on kusagil 600..800 tsüklit.
Trojan lubab 800 tsüklit, mis peaks võimaldama Elcatil sõita 800 x 70 km = 56 000km. Päris elus sõidab Trojan 18 000km ilmselt sellepärast, et akusid kasutatakse C1..C2 reziimis.
Fullriveril on on näiteks HGL seeria, mis lubab küll süvatsüklit, kuid elektrisõidukitele on neil DC seeria, mis on kallim ja millest saab juba "päris" süvatsüklid kätte. Fullriveril ongi päris hea ülevaatlik lehekülg, koos parameetrite graafikute ja muu sellisega http://www.fullriver.com/. Sealt võib saada aimu milliseid akusid ja millisteks vajadusteks on olemas. Iseenesest Fullriver muidugi mingi tipptegija ei ole. Ja Eestis on nüüd vist Fullriveri saadavusega ka kehvasti, DC seeriat pole siin kunagi näinud.
Nii et numbritest ei saa midagi välja lugeda, natuke saab välja lugeda tootja kirjeldusest, tegeliku teadmise saab muidugi ainult oma rakenduse peal testides, nagu mul on õnnestunud korduvalt kogeda. Loodetavasti meie foorumi liikmed viiitsivad enda kogemused erinevate akudega ka kirja panna.
Aga jah, UPS-i akud otseselt elektrisõidukitele ei sobi, need on ikka pigem sellised hädalahendused. Ükski UPS ei ole ette nähtud 800 kordsele 80%-le tühjenemisele, UPSi elu jooksul tuleb selliseid tühjenemisi kokku maksimaalselt kümmekond ja vastavalt valitakse sinna ka akud.
Meelis

EelmineJärgmine

Mine Akud

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline